Pies i upał – jak sobie radzić?

Pies i upał – jak sobie radzić?

Czy wiesz, że psy odczuwają wysokie temperatury znacznie bardziej niż ludzie?

Ich pokryta sierścią skóra, jest niemal całkowicie pozbawiona gruczołów potowych. Niewielka ich ilość występuje na poduszeczkach łap. Wymiana ciepła w ich przypadku odbywa się głównie przez pysk. W gorące dni psy zieją, co pomaga im obniżyć temperaturę ciała. Nie zakładaj mu pod żadnym pozorem wtedy kagańca zamykającego pysk. Jeśli musisz użyć kagańca, wybierz ten fizjologiczny, umożliwiający swobodne oddychanie.

Czy można psu pomóc przetrwać upały? Koniecznie przeczytaj poniżej 🙂

Po pierwsze, zadbaj o psią sierść i to najlepiej jeszcze przed latem. Sierść w czasie upałów spełnia bardzo ważną rolę i nie należy jej psa całkowicie pozbawiać. Okrywę włosową należy regularnie wyczesywać, pozbawiać ewentualnych kołtunów i zbędnego podszerstka, tak aby zapewnić jak najlepszy dopływ powietrza do skóry psa.

Po drugie, na dłuższe spacery zabieraj psa wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest znacznie niższa. Jeśli masz możliwość, zdecydowanie wybieraj na spacery podłoże z trawy. Jeśli mieszkasz w mieście i nie masz możliwości wyboru, zabezpiecz łapki psa przed kontaktem z gorącym chodnikiem i asfaltem. Możesz użyć np. wazeliny. Pamiętaj aby ją zetrzeć po powrocie do domu. Łapki można też przemyć chłodną wodą. Jeśli widzisz, że pies nie radzi sobie z termoregulacją po spacerze, możesz zrobić mu okład z ręcznika zmoczonego chłodną wodą. Można psa wyposażyć w kamizelkę chłodzącą lub bandanę.

Po trzecie, zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody. Wymieniaj ją w ciągu dnia. Nie powinna być ona lodowata, ale chłodna. Wychodząc na spacer, możesz zabrać ze sobą butelkę z wodą. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele poidełek, które ułatwiają psiakowi zaspokojenie pragnienia.

Po czwarte, jeśli zostawiasz psa w domu na dłuższą chwilę (np. wychodzisz do pracy), zadbaj o to by zasłonić i zamknąć okna. Dobrym pomysłem jest zostawienie psu dostępu do łazienki, gdyż w większości domów czy mieszkań, jest to miejsce zaciemnione i chłodne (na podłodze przeważnie są chłodne płytki). W mieszkaniu pies może używać gotowych mat chłodzących. UWAGA, aby pies nie pogryzł maty. W środku znajduje się środek chłodzący.

Po piąte i najważniejsze! Przenigdy nie zostawiaj psa podczas upałów w samochodzie, szczególnie z zamkniętymi oknami. W samochodzie panuje o wiele wyższa temperatura aniżeli na zewnątrz. Tak pozostawiony pies narażony jest na poważne konsekwencje, w tym zgon. Jeśli zauważysz psa samego w zamkniętym aucie podczas upałów, nie wahaj się mu pomóc. Spróbuj znaleźć właściciela, a jeśli to niemożliwe, wybij szybę. Od dawna za takie działanie w obronie życia zwierzęcia, nie wystąpią konsekwencje prawne.

Po szóste, nie zostawiaj w upałach psa pod sklepem, a najlepiej w ogóle go pod nim nie zostawiaj. Oprócz narażenia psa takim działaniem na niebezpieczeństwo w postaci porwania, czy wyrządzenia krzywdy, to podczas upałów dodatkowo psiak może dostać udaru cieplnego.

Jakie są objawy udaru i co zrobić jeśli istnieje ryzyko jego wystąpienia?

– bardzo intensywne ziajanie, połączone z obfitym ślinieniem, wręcz pienieniem, trudności z oddychaniem

– podwyższona temperatura ciała, przyspieszone bicie serca

– osłabienie, pies słania się na łapach

– duże pragnienie

– wymioty, drgawki

– dezorientacja, skołowanie, stres

W razie wystąpienia powyższych objawów, należy psa jak najszybciej schłodzić. Położyć go w chłodnym miejscu i wykonać okłady z ręcznika namoczonego w chłodnej wodzie. Zdecydowanie jak najprędzej udać się do najbliższego lekarza weterynarii.

Trzymajcie się chłodni kochani!

Related Article