obroża czy szelki? odwieczny problem psich właścicieli

Jeśli jesteś lub dopiero zamierzasz zostać psim opiekunem, na pewno „sen z powiek” spędza Ci pytanie, w czym powinien spacerować Twój pies? Wybrać obrożę czy szelki?

Spacer niewątpliwie jest najbardziej atrakcyjną częścią psiego dnia. Przechadzając się, pies poznaje nowe tereny, węszy, spotyka nowych psijaciół, znaczy teren, a także załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Nie rzadko w trakcie spaceru z psem, trenujecie, szlifujecie komendy. Wędrówki z psem mają być dla Was przyjemne, ale co ważniejsze bezpieczne. Stąd wybór odpowiednich akcesoriów jest bardzo ważny. Jak się domyślacie, nie ma jednoznacznej i najlepszej odpowiedzi bo zarówno obroża jak i szelki mogą być dobrym wyborem, w zależności od wymagań psa i właściciela.

Wybór na szelki powinien paść, jeśli jesteś właścicielem psa energicznego. W przypadku takiego „gagatka”, stosując szelki unikniemy szarpania psa za szyję, spowodowanego gwałtownymi ruchami ciągnącymi naszego pupila.Ponadto w przypadku dynamicznych psów, często powstaje konieczność korygowania jego zachowań poprzez manewrowanie smyczą.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą też szelki w przypadku psów należących do ras małych i średnich. Psy takie są z reguły delikatne, a ich kręgosłup częściej jest narażony na urazy. Psy należące do ras brachycefalicznych, czyli tzw. płaskie pyszczki np. buldogi, mopsy – również powinny korzystać z szelek. W ich przypadku zdecydowanie należy unikać nacisku na szyję. Należy bowiem chronić przed uszkodzeniami ich tchawicę i krtań, które mają tendencję do zapadania się. Ponadto nacisk na szyję może u nich spowodować podduszanie, a niedotlenienie dla tych ras jest wyjątkowo niebezpieczne.

Naszym zdaniem najlepszym wyborem spośród szelek, są te typu guard lub tzw. szelki bezuciskowe – u nas zwane XOXO. Guardy to jedne z najbardziej polecanych modeli przez psich fizjoterapeutów i weterynarzy. Szelki te pozwalają na równomierne rozłożenie nacisku i wspierają swobodny ruch łap. Są też idealnym rozwiązaniem dla szczeniąt i psów rosnących gdyż posiadają duży zakres regulacji. Można pokusić się o stwierdzenie, że będą rosły razem z psem. Ich dodatkowym atutem jest to, że trudno się z nich psu wydostać. Wydają się zatem być dobrym rozwiązaniem dla psów lękliwych. Dodatkowo można wybrać szelki guard z zapięciem na szyi, co w przypadku psów lękliwych może pomóc w zakładaniu uprzęży. Warto tu wspomnieć, że bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie szelek. Najlepiej zatem wybrać takie szyte na miarę. Tu warto zwrócić uwagę na to, aby szelki były miękkie i nie powodowały otarć u psa. Powinny też być wytrzymałe, posiadać mocne klamry i okucia. Powinny też być przeznaczone do prania (najlepiej w pralce). Pamiętajmy, że aby zapewnić psu odpowiedni odpoczynek, po spacerze powinniśmy zdjąć szelki.

Obroża natomiast pozwala na większą kontrolę nad głową psa, co z kolei przekłada się na większą możliwość zapanowania nad pupilem. Obroże zatem sprawdzą się lepiej w przypadku psów ras dużych i silnych, a także tych agresywnych, czy bardziej reaktywnych. Dobrze dobrana obroża będzie też dobrym rozwiązaniem dla szczeniąt, które uczą się noszenia czegokolwiek na sobie. Dla nich wszystko jest nowe.

Pamiętajmy, że kluczem prawidłowego funkcjonowania psa w obroży, jest jej odpowiednie dopasowanie. Obroża nie może być zakładana ani za luźno, ani zbyt ciasno. Prawidłowo wyregulowana obroża powinna dać możliwość włożenia pod nią palca. Szerokość obroży jest również ważna i nie ma co z nią przesadzać. Mówi się, że obroża powinna mieć szerokość dwóch kręgów szyjnych psa. Oznacza to więc, że dla psów ras małych nie powinna przekraczać ona 2cm, dla średnich dobrym wyborem będzie 2,5cm. Dla dużych zaś 3-4cm. Zbyt szeroka obroża może krępować ruchy głowy psa. Zbyt wąska natomiast będzie się wżynać i podduszać.

Do wyboru mamy obroże klasyczne zapinane na klamrę, a także półzaciskowe. Obroża półzaciskowa, w odróżnieniu od klasycznej, nie posiada klamry. Przekłada się ją tylko przez głowę psa. Rozwiązanie to może okazać się pomocne w przypadku psów lękliwych, mających problem z zapinaniem klasycznej obroży. Sposób działania obroży półzaciskowej jest dość prosty. Obroża układa się w swobodny sposób na szyi psa. W momencie ciągnięcia, obroża zaciska się, ale w żaden sposób nie poddusza psa (jak w przypadku obroży zaciskowych) bowiem element zaciskający blokuje się na kółeczkach. Ten typ obroży sprawdzi się u psów, które mają mniejszą głowę, aniżeli obwód szyi.Takie psy mogą się uwolnić z klasycznej obroży. Tutaj możliwość ta jest mocno ograniczona.

W niektórych przypadkach zarówno szelki, jak i obroża mogą być używane wymiennie – ułatwi to tresurę psa. Posłuszeństwo niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo spacerowicza. Dobrze dobrane akcesoria to połowa sukcesu. Wszelkie akcesoria spacerowe, znajdziecie w naszym sklepie. Chętnie służymy pomocą.

A Twój pies nosi obrożę, czy szelki?

 

Related Article